Dom i Wnętrze

Ciepło w mieszkaniach – czy okna mają znaczenie?

Okres jesienno-zimowy to czas grzewczy, kiedy w naszych mieszkaniach bez problemu możemy odkręcić kaloryfery i cieszyć się wyższą temperaturą, zapewniającą nam komfort. Warto jednak pamiętać, że nawet najsilniejsze grzanie nie pomoże w ogrzaniu pomieszczenia, jeśli posiadamy nieszczelne okna. Problem ten jest wyjątkowo bolesny dla osób, które mieszkania ogrzewają gazowo – jest to skuteczny sposób na opróżnienie naszego portfela.

Dlaczego okna są nieszczelne?

Nieszczelność okien wynika zazwyczaj z dwóch powodów. Pierwszym są sparciałe uszczelki. Jeszcze kilkanaście lat temu tworzono je z niskiej jakości gumy bez domieszek, która pod wpływem niskich temperatur sztywniała i pękała. Taka uszczelka nie zatrzymywała chłodnych podmuchów powietrza, przez co temperatura w pomieszczeniach znacząco się obniżała.
Drugim problemem jest złe osadzenie okien w murach – nieprawidłowe zabezpieczenie luk sprawia, że szybko stają się one drogą do naszego mieszkania czy domu.
W obu przypadkach rozwiązaniem może okazać się wymiana okien na nowe. Współcześnie topowe firmy oferujące stolarkę okienną dbają o to, aby okna były nie tylko profesjonalne wykonane, ale również szczelne, zapewniające dobrą izolację cieplną. Jednymi z najczęściej wybieranych modeli są okna PCV-aluminiowe.

Previous ArticleNext Article