By rumień nie powrócił

Przewlekle zaczerwieniona twarz w polskim społeczeństwie nie kojarzy się zbyt dobrze. Większość kobiet w żadnym wypadku nie chce być podejrzewana o alkoholizm, dlatego stosuje „cudowne” maści i inne preparaty, których zadaniem jest usunięcie rozszerzonych naczynek. Jednak czy bez interwencji z użyciem odpowiednich narzędzi jest to możliwe? Otóż nie!

Monopolistyczne podejście czy sama prawda?

Wyżej wymienione metody w 99,9 % przypadków kończą się potocznie rzecz ujmując fiaskiem. Brak udowodnionego działania substancji zawartych w kremach do cery naczynkowej nie zraża jednak kobiet, które coraz chętniej sięgają po tego typu specyfiki.

Rozszerzone naczynka to jednak problem charakteryzujący się nieznaną do końca etiopatogenezą. Wieloletnie badania pozwoliły jedynie na wykrycie czynników zaostrzających, jednak działania naukowców nadal pozostają bezowocne w sektorze przyczyn tego schorzenia.

Teleangiektazje uwidocznieniu ulegają szczególnie w przypadku spożycia gorących napojów i alkoholu, a także w przypadku nagłej zmiany temperatury i silnego wzbudzenia emocjonalnego. Ograniczenie tych czynników jest elementem leczenia zachowawczego, jednak zazwyczaj nie przynosi ono spodziewanych efektów.

Zamykanie naczynek- efektywne zabiegi na wyciągnięcie ręki

Do najstarszych metod walki z rozszerzonymi naczyniami zaliczamy elektrokoagulację. Zamykanie naczynek w tym przypadku związane jest z denaturacją zawartych w nich białek poprzez prąd elektryczny przepływający w wzbudzonej elektrodzie. Sam zabieg jest bezbolesny, jednak wiąże się z trwającą kilka tygodni opuchlizną. Cena zamknięcia jednego naczynka nie jest duża, dlatego też dużo kobiet decyduje się na skorzystanie z tej metody niwelacji rozszerzonych naczynek (szczególnie na twarzy).

Metody potocznie określane jako laser VPL i IPL wykorzystywane są w odmiennych sytuacjach klinicznych, o czym należy pamiętać przed wyborem interesującego nas zabiegu. VPL oparte jest na szerszym niż w przypadku IPL spektrum wiązki laserowej. Fakt ten związany jest z możliwością zamknięcia naczynek o mniejszym przekroju, a także przewlekłego rumienia. IPL swoje zastosowanie znajduje zaś w leczeniu widocznych gołym okiem pajączków, które zazwyczaj lokalizują się w okolicy policzków i mogą tworzyć rumień podobny do tego w toczniu rumieniowatym. Po zabiegach z wykorzystaniem wiązek laserowych skóra jest zaczerwieniona oraz wysuszona, ze względu na odparowanie wody z uszkadzanych przez laser naczyń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologia Esteti-Med