Zdrowie i Uroda

Aloes w kosmetyce i higienie jamy ustnej

Aloes jest jednym z popularniejszych składników kosmetycznych, ale możemy go również spożywać (np. w soku). Dlaczego warto sięgać po kosmetyki z aloesem? Jaki wpływ mają wyciągi z tej rośliny na naszą higienę i zdrowie?

Właściwości aloesu

Aloes to zbiorcza nazwa dla gatunku około 550 roślin. W naturalnym środowisku można go spotkać w Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Ludzkość korzysta z powodzeniem z jego właściwości leczniczych już od tysięcy lat. Badając dziś skład aloesu można o nim powiedzieć jedno – to prawdziwa bomba z substancjami odżywczymi, która działa bardzo pozytywnie na wiele aspektów naszego zdrowia. Aloes w swoim składzie posiada wiele witamin – przede wszystkim z grupy B, ale również witaminy A, E i C, które wspomagają wiele procesów skórnych, pobudzają ją do produkcji kolagenu. To jednak nie wszystko. W aloesie znajdziemy wiele minerałów – m.in. cynk, chrom, magnez, mangan, miedź, selen, sód, wapń i żelazo, a poza tym bardzo cenne aminokwasy. Tak bogaty skład sprawia, iż aloesowi przypisuje się szerokie działanie, m.in. ujędrniające, łagodzące oparzenia i podrażnienia, a nawet profilaktykę nowotworową.

Aloes w produktach do higieny jamy ustnej

Aloes znajdziemy nie tylko w pastach do zębów, ale również w płynach do płukania jamy ustnej. Dlaczego producenci tacy jak GUM czy Tisserand postawili na ekstrakt z tej rośliny? Przede wszystkim ze względu na działanie antybakteryjne aloesu. To kluczowy aspekt w utrzymaniu prawidłowej higieny zębów i jamy ustnej. Naturalny aloes działa równie skutecznie, co środki syntetyczne, a przy tym dodatkowo łagodzi wszelkie podrażnienia. Tych wszak w jamie ustnej nie brakuje – warto o tym pamiętać zwłaszcza, gdy mamy podrażnione dziąsła lub występuje u nas ryzyko paradontozy. Poza tym aloes jest bezpieczny dla naszego układu pokarmowego i nic nam nie grozi, gdy połkniemy pastę z nim w składzie. Pasty do zębów z aloesem są również bezpieczne dla dzieci – należy jedynie pamiętać o nakładaniu odpowiedniej ilości pasty na szczoteczkę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/zeby-plyny-do-ust-c3915

Aloes w kosmetykach

Szerokie zastosowanie esencji z aloesu sprawiło również, iż znalazł on swoje miejsce w kosmetyce. Nie dziwi więc jego obecność w mydłach czy dezodorantach. W końcu aloes działa kojąco na skórę, dzięki czemu czujemy się świeżo po kąpieli czy w ciągu dnia, jeśli używamy dezodorantu. Kosmetyki z aloesem świetnie nadają się do cery tłustej lub problematycznej. Aloes sprawia, iż cera pozostaje nawilżona przez dłuższy czas, dlatego jest to jeden z najlepszych składników kosmetyków na lato.

Previous ArticleNext Article