Ciekawe

Alkomaty – jakie są najważniejsze parametry?

Zakup porządnego alkomatu to bardzo trudne i kłopotliwe zadanie, zwłaszcza że oferta na naszym rynku jest naprawdę bardzo szeroka i mamy w czym przebierać. Inwestując w nowoczesne alkotesty nie można brać pod uwagę jedynie ich ceny i wyglądu. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie parametry odgrywają najważniejszą rolę w przypadku alkotestów i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Stabilność urządzenia

Kupując nowy alkomat mało kto zwraca uwagę na jego stabilność, a wbrew pozorom odgrywa ona bardzo ważną rolę. Mowa tutaj oczywiście o stabilności sensora w czasie użytkowania alkomatu. Pamiętać należy o tym, że sensor jako profesjonalne urządzenie pomiarowe musi podlegać okresowym przeglądom, które w dużym skrócie polegają na jego regulacji. Im mniejsza stabilność danego sensora, tym oczywiście częściej należy go kalibrować. Pod względem stabilności najlepiej prezentują się obecnie alkomaty elektrochemiczne, które zdecydowanie przewyższają popularne alkotesty półprzewodnikowe. Specjaliści zalecają, aby alkomaty półprzewodnikowe kalibrować przynajmniej raz na 6 miesięcy albo co 200 wykonanych pomiarów. Jeżeli chodzi o alkomaty elektrochemiczne, to okres pomiędzy przeglądami są zazwyczaj dwa razy dłuższe. Specjaliści zalecają przeprowadzanie kalibracji co 500 pomiarów. Najlepsze jakościowo urządzenia, które wykonane są z trwalszych materiałów, można poddawać profesjonalnej kalibracji nawet co 4000-8000 pomiarów.

Żywotność alkomatów

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest także żywotność samych sensorów pomiarowych. Żywotność oznacza oczywiście to, po jakim czasie albo po ilu pomiarach dany alkomat nadaje się wyłącznie do wyrzucenia. W praktyce żywotność każdego sprzętu przekłada się tak naprawdę na ilość możliwych kalibracji do przeprowadzenia. Jeżeli chodzi o popularne alkomaty półprzewodnikowe, to sensory możemy skalibrować jedynie 2-3 razy. Istnieją także modele, których nie można skalibrować i jedynym rozwiązaniem jest po prostu wymiana sensora. Kupując alkomaty warto więc zwrócić szczególną uwagę, czy dany sprzęt daje nam tak naprawdę możliwość wymiany sensora w niedalekiej przyszłości.

Lepszą żywotnością mogą pochwalić się alkomaty elektrochemiczne, które wykonane są zazwyczaj z bardzo dobrych jakościowo materiałów. Oczywiście w przypadku tańszych modeli sensory po kilku kalibracjach mogą także odmówić nam posłuszeństwa. Warto zainwestować w profesjonalne urządzenia na które to producenci oferują gwarancję. Wybierając solidne urządzenia od renomowanych producentów, zawsze będziemy mieć pewność, że alkotest daje prawidłowe wyniki i co najważniejsze, że będzie nam sprawnie służyć przez wiele pomiarów.

Previous ArticleNext Article